Türkiye

“Bizim açımızdan yok hükmündedir”

Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Avrupa Parlamentosu’nda (AP) kabul edilen 2018 Türkiye raporuna ilişkin, “Avrupa Parlamentosu tarafından oylanan, hiçbir bağlayıcılığı olmayan tek taraflı ve objektiflikten uzak bu karar bizim açımızdan yok hükmündedir” ifadesini kullandı


Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın,AP Genel Kurulu’nda kabul edilen tavsiye kararı niteliğindeki 2018 Türkiye raporuna ilişkin açıklamada bulundu. “Seçimler öncesinde katılım müzakerelerinin askıya alınmasına yönelik tavsiye kararı, Avrupalı bazı siyasetçilerin ülkemize karşı olan samimiyetsiz popülist ve vizyonsuz tutumunun bir göstergesidir. Bu, Avrupa siyasetinde yaşanan vizyon daralmasının endişe verici tezahürlerinden biridir. Öte yandan 370 evet oyu ile kabul edilen bu tavsiye kararı 751 AP üyesinin ortak iradesini temsil etmemektedir. Avrupa Parlamentosu tarafından oylanan, hiçbir bağlayıcılığı olmayan tek taraflı ve objektiflikten uzak bu karar bizim açımızdan yok hükmündedir.”

“AP’nin kabul ettiği Türkiye raporu hiçbir anlam ifade etmiyor”
Türkiye Dışişleri Bakanlığı da, Avrupa Parlamentosunda (AP) kabul edilen Türkiye raporunun bir anlam ifade etmediğini belirterek, bu tek taraflı ve objektiflikten uzak tutuma bir değer atfedilmediğini bildirdi. Dışişleri Bakanlığınca yapılan yazılı açıklamada, Avrupa Parlamentosunun, tavsiye kararı niteliğindeki 2018 Türkiye Raporu’nun bugün Avrupa Parlamentosu Genel Kurulunda kabul edildiği hatırlatıldı. Açıklamada, “Ülkemiz ve AB arasındaki ilişkileri tekrar canlandırmak üzere ortak çabalarımızı arttırdığımız ve Türkiye’nin 15 Temmuz hain darbe girişiminin neden olduğu travmayı geride bırakarak reform sürecini yeniden başlattığı bir dönemde, Avrupa Parlamentosu tarafından benimsenen tek taraflı ve objektiflikten uzak tutuma, tarafımızca herhangi bir değer atfedilmesi mümkün değildir. Söz konusu tavsiye kararı bizim için hiçbir anlam ifade etmemektedir.” ifadesi kullanıldı.

Related posts

Kocasından böyle intikam aldı

Kışlada korkunç olay! Cinnet getiren asker 3 arkadaşını şehit etti

Asansör Boşluğuna Düşen İşçi Hayatını Kaybetti

Rashod Hill Jersey Will Butcher Jersey