İç haberler

“Siftah yapmadan kepenk kapatıyoruz”

how long does the honeymoon period last when dating site de rencontre gratuit et sérieux sans inscription femmes site de rencontre mariage musulman conocer pareja online gratis why not try these out site de rencontre gratuit jeuxvideo fake dating one direction fanfiction site rencontre 54 vieux gays franУЇais rencontre djokovic wawrinka Yeniden yükselişe geçen döviz kurları, artan fiyatlar ve düşen alım gücü, hem satıcıyı hem de alıcıyı derinden etkiliyor. Yeni Bakış’a konuşan esnaf, içinde bulundukları durumu değerlendirdi


Mert ÜRKMEZ

Yeniden yükselişe geçen döviz kurları, artan fiyatlar ve düşen alım gücü, hem satıcıyı hem de alıcıyı derinden etkiliyor. Yeni Bakış’a konuşan esnaf yaşadıkları sıkıntıyı aktardı.

Esnaf ne dedi ?

Mahmut Şanlıtürk:Siftahsız günler yaşıyoruz
“Dövizin yeniden yükselişe geçmesi, insanların alım gücünün biraz daha düşmesini getirdi. Müşterilerin geneli alışveriş yapmaktan kaçınıyor. Dükkanlara gelen müşterilerin çoğu bakmakla yetiniyor. Yabancı müşteri ise pazarlık peşinde. Nicelik olarak fazla olan müşteri niteliğe dönüşmüyor. Geçmişten bugüne işlerde %80 azalma söz konusu. Siftahsız geçirdiğimiz günler dahi oluyor. Satış olan günler ise sadece günlük ihtiyaçlarımızı gideriyoruz. Yüksek kiralar, belediye hizmetleri, vergiler derken elde kalanla temel yaşamımızı karşılıyoruz. Genele vurulduğunda yerle yeksan olmuş bir ekonomi ve yerle yeksan olmuş bir esnaf topluluğundan ibaretiz” dedi.

Nesrin Uğurlu:Döviz kurlarının dalgalanması,tansiyonumu da dalgalandırıyor
“Yükselen elektirik, su fiyatları yaşam şartlarımızı oldukça ağır bir hale getiriyor. İş yeri kira fiyatları oldukça fazladır. Vergi ücretlerinin önlenemez yükselişi, esnafı uçuruma sürükler vaziyet alıyor. Yaşam standartlarının bu kadar ağır olması, hayatı yaşanmaz bir hal duruma getiriyor. Şartlar böyleyken toplumun alım gücü azalıyor, azalan alım gücünün direkt yansıması biz esnafları etkiliyor. Arz talep olmayınca, gelir de olmuyor. bu durum can sıkıcı bir hal alıyor. Döviz kurlarının iniş çıkışları benim de tansiyonumu inip çıkartıyor.”

Nazım Kızılbora:İthal değil, ihraç etmek istiyoruz
“Bir zanaatkar olarak yaptığım işin maddi karşılığında biraz sanayi üretimlerine göre fiyat farkı bulunuyor. Fakat daha önce el işi olduğu için kıymetli olan ürünler artık ithal edilen temel malzemelerden dolayı fiyat farkı oluşturuyor. İthal edilen malzemeler döviz kurunun yükselişi ile doğru orantılı olduğundan alım gücü azalmaya başladı ve bu benim üretim alanımı kısıtlamış durumda. Döviz benim sanatıma engel olmasın istiyorum. Sanatımı yaparken ticari kaygılar gütmek istemiyorum.”

Güray Altun:Kurların, kimler tarafından oynandığını biliyoruz
“Döviz kurları yıllarca iner çıkar. Bu iniş çıkışların nereden yapıldığını hangi kaynakların tekere çomak sokmak istediği apaçık ortadadır. Ürün fiyatlandırması yaparken Euro bazlı etiketler yapıştırdık, bunun sebebi ise Türk parasındaki büyük rakamların ülkeyi ziyaret eden turisti korkutmasını isteyişimizdendir. Eğer dövize odaklı yaşarsak, hayatımız çok da tat alınacak bir hal olmaktan çıkacaktır. Bu noktada dövizi dikkate almadan, döviz kurlarını fırsat bilmeden fahiş fiyat arttırımlarından kaçınılmalıdır. Biz esnaf olarak bize düşen görevi yerine getirirsek, yetkililerin de görevlerini yerine getireceğini düşünüyorum. Odak noktamız döviz değil, topluma ve devlete yararımız olsun.”

Gülden Ceylan:Turist bile pazarlık yapar oldu
“Esnaf olarak, döviz kurları bizi çok da etkilemiş değil çünkü biz bu krizi 4 yılı aşkın bir süredir yaşamaktayız. Son yıllarda ise bu durum daha acı bir hal almış durumda. Türkiye’de yaşanan bu dalgalanma bizi oldukça olumsuz etkiliyor. Bu kış sezonu oldukça darboğazda geçirdik. Döviz kurları arttıkça, insanların alım gücü tükenme seviyesine geldi. kişiler tamamen karın tokluğunu düşünüyor. Gelen turist ülkeye döviz bırakmamak ve karları için, döviz bürolarında euro ve dolarları Türk Lirasına dönüştürüp parayı öyle harcıyor. Turistler 1 euro için pazarlığa giriyor. Memlekete gelen turist ülkeye döviz bırakmaz ise ekonomi çökmeye mahkumdur. Dönüp dolaşıp aynı yere gelmekten tükendik. Tüccarların fırsatçılığından dükkanlara mal alamaz olduk. bugün tezgahımız, raflarımız boşalıyor, durum daha da kötüye gidiyor. devam eden yükselişler bize kepenk kapattıracak gibi gözüküyor.”

Ayla Sercan Parlan:Etiketler, alıcıyı korkutuyor
“Yeni bir iş yeri sahibi olarak, kendi değerlendirmelerim sonucu turistlerin buraya gelirken çok ucuz bire ülke olarak düşünmelerinden oldukça muzdaribim. Döviz kurlarının etiketlere yansıması turisleri ürkütüyor, bu olayda talebi azaltıyor. Turistlerin sadece bakmakla kaldığı, almaya yönelik hiçbir fiilin gerçekleşmediği gözle görülüyor.”

Haydar Kozkıran :Müşteriye yetişemezken, sinek avlar oldum
“5 yıldır esnafım fakat bu yıl gördüğüm bu olayları hiçbir yıl içerisinde görmedim. Daha önceleri müşteriye yetişmediğim bu iş yerinde, şimdi sinek avlar durumdayım. Ürünlere gelen vergiler, fahiş fiyatlar alıcıyı korkutuyor. Getirilen kısıtlamalar gecenin belirli saatlerinden sonra satışı yasaklanan ürünler ile birlikte işleri oldukça kötüleştirdi.”

Related posts

İki operasyon iki tutuklu

Yakayı ele verdi

Suçlardaki patlama geriyor

Rashod Hill Jersey Will Butcher Jersey