Sağlık

Soğan kabuğunun mucizevi faydaları! Soğan kabuğu çayı nasıl yapılır?

conocer mujer en bogota click to read more http://www.gramus.si/ralf/4863 flirten stadt http://www.3www2.de/marcipanu/2072 shemale dating san diego iowa dating laws minors and adults rencontre turckheim http://chromeetcalandres.fr/milkiway/klizma/6384 http://netix.pl/includes/frazaty/3900 Soğan, lezzetli yemeklerin gizli kahramanı, olmazsa olmazı bir besin. Faydaları saymakla bitmeyen soğan tam bir doğal antibiyotik. Peki bugüne kadar soğan kabuklarını çöpe atarak çok büyük bir hata yaptınız desek… Severek tüketilen, neredeyse her yemeğin içine giren soğanın kabukları da kendi kadar faydalı. İşte soğan kabuğunun faydaları ve soğan kabuğu çayının tarifi…


Yapılan araştırmalar, soğanın kahverengi dış kabuğunun antioksidan, lif ve flavanoid bakımından zengin olduğunu gösteriyor. Soğanın dış kabuğu bu özellikleriyle cilt sağlığı bakımından eşsiz bir kaynak.

DAMAR TIKANIKLIĞI VE HİPERTANSİYON SORUNUNUZ VARSA…

Bundan sonra soğan kabuklarını daha bir özenle saklamalısınız. Soğan kabuğu içeriğindeki kuersetin sayesinde damar tıkanıklığını ve hipertansiyonu azaltıcı etkiye sahip. Bunların yanı sıra, soğan kabuğu kanser önleyici, antibakteriyel ve anti mantar bileşenler bakımından da oldukça zengin.

Beslenmenizde soğan kabuğuna yer vermek aşağıdaki hastalıklara yakalanma riskini azaltıyor:

  • Kalp ve damar hastalıkları (kardiyovasküler hastalıklar)
  • Kolon kanseri
  • Obezite
  • Tip 2 diyabet
  • Sindirim sistemi problemleri

SOĞAN KABUĞU ÇAYI TARİFİ

Hazırlanışı oldukça zahmetsiz olan bu çay, aynı zamanda harika bir detoks içeceğidir. Biriktirdiğiniz soğan kabuklarını cam bir kavanoza koyun. Çayınıza koyacağınız kadar soğan kabuğunu kavanozdan alıp kaseye yerleştirin ve üstüne kaynamış su ekleyin. Kasenin üzerini kapatıp 15 dakika bekleyin. Bu sürede soğan kabukları suyu emecek. 15 dakika sonra çayınızı süzdükten sonra içebilirsiniz. Maksimum etki için yatmadan önce içilmesi öneriliyor.

SOĞAN KABUKLARI YEMEKLERDE NASIL KULLANILIR?

Soğan kabuğunu doğrudan yemek pek iştah açıcı olmadığı için çorbalarınızda veya yemeklerinizde kullanmak en güzeli. Yıkadığınız soğan kabuklarını ufak parçalar halinde atıp yiyerek veya büyük parçalar halinde atıp daha sonra içinden çıkartarak kullanabilirsiniz.

BESİN DEĞERİ YÜKSEK LİFLER KANSERLE SAVAŞIYOR

Soğan kabuğunun içerdiği yüksek lifler takviye edici gıda olarak paha biçilemez. Bu lifler, bağırsaklarda biriken toksinin atılmasına yardımcı olarak, vücudun pH dengesinin düzenlenmesine yardımcı oluyor.

Toksinlerden arınmış bağırsaklarda tümör hücrelerinin oluşumu ve gelişimi önleniyor. Ancak, hamile kadınların ve emziren annelerin soğan kabuğunu kullanması önerilmiyor

Related posts

Rinovirüsler çocukları vuruyor

Demleyip tüketildiğinde kan şekerini dengede tutuyor!

Vertigo nedir?

Rashod Hill Jersey Will Butcher Jersey